Od wieków ludzie szukali czegoś lub kogoś, na
kształt niewolnika, spełniającego wszystkie rozkazy. I zaleźli. Żydowscy rabini, tajemnym zaklęciem "Szanti, szanti, dachat, dachat!" ożywili glinianą figurkę. Dopiero potem przekonali się, kim naprawdę jest...
Pierwszy golem stworzony został w Pradze, przez rabbiego Loewa Judę ben Bezalela. Samo słowo golem, wywodzące się z języka hebrajskiego, znaczy "bezkształtny".
W życiu każdego golema nadchodzi chwila pewnego rodzaju buntu. Stwierdza on, że chce się usamodzielnić, uciec od swego pana, który trzymał go w jarzmie. I wtedy pan winien jest go zniszczyć, zmazując mu z czoła hebrajską literę.
Wtedy golem powraca do swojej dawnej postaci. Tak też się stało w przypadku golema ben Bezalela. Po unicestwieniu potwora rabbi ukryć miał glinianą postać w kryptach synagogi. Jest z nią związany - legendy mówią, że chronił Dom Boży przed hitlerowskimi żołnierzami.
A skoro już mowa o synagogach, rabinach i rabbi nie można zapomnieć, że pierwszy literacki golem występuje w Biblii. W Księdze Genesis, w rozdziale 1 czytamy:
"ulepił Pan Bóg człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą"
Czy więc Adam był pierwszym "golemem"? Czy "tchnienie Boga" jest owym zaklęciem ożywiającym golema?
Bardzo podoba mi się Twój blog. :) Radzę wydłużyć posty i dodać obserwatorów. ^^
OdpowiedzUsuńDziękuję, postaram się.
UsuńNigdy nie zainteresowałam się historią golemów. Może nie tyle, że nie zainteresowałam, ale nie pomyślałam, że mogłabym coś o nich poczytać. Wydaje Ci się, że to co o nich napisałeś to prawda?
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
N.Baggins
W każdej historii jest ziarno prawdy - pouczają podręczniki i bajki. Myślę, że wiele stworów, które powstały w umyśle Żydów (bo golem to twór folkloru żydowskiego) mają jakieś korzenie w rzeczywistości.
UsuńUważam, że człowiek jest swego rodzaju golemem, ożywionym przez Boga. Przynajmniej tak mówi Biblia.
Natomiast to, co napisałem, to to, czego dowiedziałem się z książek, filmów i gazet.
Pozdrawiam,
Xixiks